Pár slov na úvod...


      Chovatelská stanice GRAND AMITY byla mezinárodně registrována v roce 2001, ovšem jezevčíci naší rodinu doprovázejí již více než 30 let. 
     Nachází se na periferii Prahy, takže naši jezevčíci nemají daleko do přírody. Všichni psi žijí s námi v bytě a k dispozici mají i zahradu. 

  

    Všichni naši chovní jezevčíci jsou výstavně oceněni opakovaně "výborně", mají složeno několik zkoušek z výkonu, většinou včetně honičských zkoušek v I. ceně a kontaktního norování a oba chovní psi mají tituly CACT a Diviačiar. Všichni  jsou také lovecky využíváni při naháňkách a norování v přístupných norách. Samozřejmostí je u všech negativní vyšetření na PRA a kataraktu. 
    Přestože neodchováváme mnoho štěňat, můžete se s našimi odchovy setkat kromě ČR také na Slovensku, v Maďarsku a ve Finsku. 

 

Pohled do minulosti.....

     Prvním jezevčíkem v naší rodině byla hladkosrstá fenka ELENA Vejčín, která se bohužel nedožila vysokého věku.

 ELENA Vejčín

Její mladší sestra JUNA Vejčín (nar. 1972) strávila na venkově u mých prarodičů deset let. Přes svůj vynikající původ (rodokmen) nebyla lovecky využívaná, za což se "mstila" celé vesnici mordováním koček a drůbeže, kdykoliv se jí naskytla příležitost.  

JUNA Vejčín JUNA Vejčín


   
  Dalšího psa jsme si pořídili při stěhování do rodiného domku - BERT byl kříženec jezevčíka, perfektní kamarád a lovec, dokonce hlasitý na stopách. 

BERT

     Po jeho smrti jsme se dlouho nerozhodovali a domů k nám přibyl hladkosrstý jezevčík,SAM z Havlínského vrchu. Měli jsme obrovské štěstí na chovatele, manžele Taterovy, kteří v té době již měli více než dvacetileté zkušenosti s chovem, a byli ochotni vždy poradit s výcvikem i výstavami. Šťastnou ruku jsme nakonec měli i při výběru štěněte, neboť Sam (doma pojmenovaný Dennis) byl tím pravým učitelem - zbytečně se nikde netoulal, i ze stop se vždy vrátil v limitu, norování (tehdy již bezkontaktní) mu šlo také samo. Nakonec jsme spolu absolvovali i několik klubových vrcholných soutěží. 
     Začala jsem uvažovat o feně, ale v té době přišla od manž. Taterových nabídka, která se neodmítá - štěně z prvního vrhu po Ich. Doře Fino (pro mě dodnes jedné z nejpěknějších fen v ČR) a světovém vítězi z Holandska Royal of Lady Joan. DANNY z Havlínského vrchu (Dasty) sbíral i úspěchy na výstavách, ale při práci bylo téměř nemožné krotit jeho obrovský temperament. Na zkouškách uspěl výborně, pokud se mu podařilo vrátit se v limitu. Občas jsme odcházeli bez ocenění. Umělá nora se mu nikdy příliš nelíbila, ale v přírodních norách pracuje s nadšením a na svém kontě má již několik vynorovaných lišek. Jeho výcvik dal mnohem více práce, ale dnes je naším nejlepším a nejspolehlivějším psem na naháňkách. 
     Další hladkosrstý pes VIKI z Kozíčku měl původně jen dělat společnost mojí sestřenici, nakonec z něho vyrostl pěkný, ale hlavně pracovitý pes, povahově naprosto bezproblémový a při práci velice ovladatelný, takže by ho na zkouškách mohl předvádět prakticky kdokoliv. 
     Konečně přišly na řadu i fenky, nejprve hladkosrstá PRIMA Rösler , která k nám přibyla díky přátelství s jejími chovateli a drsnosrstá GAJA z Kozíčku. Gaja sice, i přes svůj výborný původ nesplnila představy, co se exteriéru týče, ale díky svým vynikajícím pracovním vlohám u nás zůstává jako lovecký pes. 
    A zatím posledním přírůstkem do smečky je drsnosrstá ARMA od Baraního dolu , která k nám přišla jako roční, ale velmi rychle se s našimi jezevčíky skamarádila. 

 

Kde naši jezevčíci bydlí.....

   

 

 Horní Počernice byly samostatnou obcí, v roce 1974 se přičlenily k Praze. Přesto je tu (naštěstí) stále ještě více přírody než města, bažanti v zimě často zavítají až k nám na zahradu. Není tu nouze ani o zajíce, v lese téměř pokaždé narazíme na srnčí a často vídáme i stopy po divočácích. Blízko je i rybník, ve kterém je expertem na lov kachen drsnosrstá Gaja. 

ARMA na zahradě pohled z balkónu  pohled z balkónu pohled z balkónu tady končí naše ulice


(Zahrada a okolí, kam chodíme na naše každodení toulky)

Jací jsou.....

     Každý z našich jezevčíků je především "svůj". SAM je nejvíc tvrdohlavý, přesvědčený, že v jeho věku je potupné poslouchat nějaké příkazy. Ovšem toto přesvědčení zastával i v době, kdy byl ještě mladý. DANNY je temperament, slídil by i na betonové ploše, ve snaze najít zvěř. I dnes, přestože je mnohem ovladatelnější než za mlada, občas v lese po nějaké stopě zmizí a objeví se třeba až po několika hodinách doma. V lese mu sice nechybím, zato doma se ode mě většinou nehne a společně s Gajou jsou největší "závisláci". VIKI je především hodný, nekonfliktní, všude je hned doma... (opravdu se o něm nedá napsat, že by provedl nějakou lumpárnu, kromě jedné zakousnuté slepice - ale to už je dávno :-) ).  Nejmazlivějším jezevčíkem u nás je GAJA, dovede se k člověku úplně přitisknout, ale venku si velice ráda hraje na schovávanou, takže jí voláte, heldáte a ona je přitom schovaná někde poblíž a slavnostně přiběhne jakmile se rozhodnete nachat jí tam. PRIMA je svérázná, dost dlouho si nikoho jen tak "nepustila k tělu", ale čím je starší, tím více se smiřuje s lidmi a dokonce jim hrdě ukazuje svá štěňata. ARMA dostala hned po příchodu k nám přezdívku "divoch", to proto, že radši než by čekala, až se uvolní místo u misky na pití, "lemtala" vodu z květináče. Rychle však zapadla a naučila se "slušnému chování". Ze všech našich psů má nejúžasnější paměť. 

 

Kde naši jezevčíci nejčastěji loví.....

     Kromě místního sdružení, jsu naši jezevčíci nejčastěji používáni v honitbách v Pavlíkově, v Mariánských Lázních, Něchově a posledních pár let jezdíme díky manželům Spalovým nejraději do Slabec u Rakovníka.

   
(Viki z Kozíčku na naháňce ve Slabcích se Siou a Victorií Amery)

Veterinární péče.....

     Veterináře mají jezevčíci k dispozici přímo doma. Se složitějšími případy jezdíme na Vetrinární kliniku Kolmá, Praha 9. Poprvé jsme se tam dostali zcela náhodou - poté co našeho Sama napadl cestou do honitby velký kříženec a bylo nutné jej okamžitě operovat, vyrazili jsme na nejbližší otevřenou veterinu. Setkali jsme se tam s vynikajícím kvalifikovaným a profesionálním přístupem, kdy přednost má vždy psí pacient. 
     Oční pozadí našim psům vyšetřuje předseda komise posuzovatelů dědičných očních vad - MVDr. Beránek. 

 

Na závěr pár slov o mě.....

      
Kynologií se zabývám už od útlého mládí a kromě jezevčíků jsme cvičila boxery a středního knírače na cvičišti v Kyjích. 
     Zhruba 2x týdně vyrážíme se psy do Újezda nad Lesy, kde máme naše koňské kamarádky - Kometu a Kláru, které jsou ochotné nejen vozit mě na svém hřbetě, ale i tolerovat pobíhající a štěkající jezevčíky. 
     Pracuji v imunogenetické laboratoři a podílím se na výzkumu dědičnosti očních chorob u psů. Jsem členkou Komise pro chov a zdraví při ČMKU. 
     Mám aprobaci rozhodčího z výkonu pro ZV, LZ a BZ malých plemen. 

Za nejkrásnější místo, které jsme navštívila považuji Austrálii (a i na ni na těchto stránkách jednou dojde, vzhledem k tomu, že bez foťáku skoro nevykročím z domu :-))     

 

 

Proč si pořídit štěně s průkazem původu